´

Listopad 2010

REDUCTO ADVENTNÍ KALENDÁŘ: Dokážete jej otevřít?

30. listopadu 2010 v 7:00 | Žanet |  SOUTĚŽE
Na celých 24 dní, které zbývají do Vánoc, jsme pro Vás připravili hádací soutěž, spíš pro radost, než že by se jednalo o velké ceny, ale tři, kteří dokáží otevřít nejvíce okýnek, od nás získají drobnost dle vlastního výběru. Miniceny jsou vyfoceny zde.

O co jde? Každý den se pod záhlavím objeví nápověda pro uhodnutí postavy zítřejšího dne, ale nic příliš jednoduchého :). Pokud se Vám nápověda zdá těžká a nemáte tušení, můžete samozřejmě tipovat, ale za jeden den smíte hádat pouze jednou. Všichni, kteří v 18:00 uhodnou postavu následujícího dne, získávají dva body (v případě dvojice 4 body), ostatní správně hádající získají jeden bod (nebo dva - dvojice). Tři, kteří celkově do Vánoc získají co nejvíce bodů, vyhrávají.

--Soutěž je ukončena--  

Své odpovědi pište do komentářů pod článkem, nezapomeňte do kolonky uvést svůj e-mail. Tím, že pod článek přidáte komentář se svou odpovědí, souhlasíte s našimi pravidly soutěží (můžete si je přečíst ZDE). Každý den můžete hádat pouze jednou. Od 1.12. se budou moci komentáře s odpověďmi psát od 18:00, tedy v čas, kdy většina už je ze školy doma, abychom nikoho neznevýhodňovali. Uzavírat a vyhodnocovat se bude ve 21:00.
Body:

ČESKÝ REKORD: Na první část 'RELIKVIÍ SMRTI' přišlo 246 180 diváků!

28. listopadu 2010 v 9:49 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Nedávno jsme teskli, že nejnovější potterovku Harry Potter a Relikvie Smrti: První část, nepotkal žádný rekord, kterým by se snímek mohl pyšnit, ale přece jen o jeden zavadil! Ovšem ze strany, ze které jsme to absolutně nečekali. Ten rekord přišel právě z Česka! Nepříliš pozitivní počasí a atmosféra podzimu vyhnala Čechy do kin a během premiérového víkendu (čtvrtek až neděle) film v Česku navštívilo přesně 246 180 diváků, kteří tak v pokladnách kin zanechali přes 30 milionů korun! A to se žádnému jinému filmu v Česku nepodařilo! Dosavadní rekord českého žebříčku držela právě šestá potterovka Princ Dvojí Krve se 172 000 diváky, následována filmy Pán Prstenů: Návrat krále (149 000 diváků), Pán Prstenů: Dvě věže (138 000 diváků), Harry Potter a Fénixův Řád (121 000 diváků), Kájínek (119 000 diváků) a další. Celý žebříček TOP 20 filmů najdete TADY.

Hodnota značky Harry Potter v Česku roste a návštěva nejnovějšího filmu v kině se stává něco jako tradicí. Dokazuje to rostoucí úspěšnost všech předešlých dílů v sérii. Na Kámen Mudrců v roce 2002 během premiérového víkendu zašlo 93 000 diváků, Tajemná Komnata zaznamenala oproti jedničce pokles a do TOP20 se tak nedostala, tudíž nemáme žádná čísla k dispozici, na Vězně z Azkabanu během prvních čtyř dnů přišlo 102 000 diváků, na Ohnivý Pohár 119 000 diváků, na Fénixův Řád 121 000 diváků a na Prince Dvojí Krve 172 000 diváků. Každá potterovka (až na Tajemnou Komnatu) si tak vedla vždy lépe než předešlý díl. Osobně mě úspěch první části Relikvií dost překvapuje. Jelikož byl Princ takovou romantickou komedií, jeho úspěch mě v Česku vůbec nepřekvapil, ale temná a místy depresivní první část Relikvií Smrti? Vskutku příjemné překvapení.

I když, spousta mých přátel, u kterých jsem si byl jist, že na ně film nezapůsobí dobře, a že to pro ně bude oproti předchozím dílům šok, mi napsala, jak je nejnovější HP snímek nadchl. Na filmu jsem byl už dvakrát, přičemž právě druhá podívaná byla naprosto dechberoucí. Nejspíš jsem už neměl žádná přehnaná očekávání, věděl jsem, do čeho jdu, a proto mi napodruhé vůbec nevadily věci, které jsem ve své recenzi ztrhal. Takže pokud budete mít možnost a náladu, určitě běžte na Relikvie ještě jednou. Jinak, i ve světě si Harry vede dobře. Z Ameriky má už 190 milionů dolarů, ze zbytku světa 205 milionů dolarů, celosvětově tak 395 milionů dolarů.

TWILIGHT SAGA: První oficiální fotka z 'Rozbřesku' + info o DVD 'Zatmění'

28. listopadu 2010 v 8:26 | Ondra |  The Twilight Saga
REDUCTO.blog.cz
Jelikož jsme se na jaře dost věnovali filmu Twilight Saga: Zatmění, nebylo by správné se teď, když už máme zase novinek o HP sérii až nad hlavu, k ní obrátit zády a celou ságu najednou ignorovat, zvlášť když pomohla udržet tuto stránku během první poloviny roku naživu. Nikdy jsme o ní nějak přehnaně nepsali a nemáme to ani v plánu, ale dovolte nám Vás informovat o pár důležitých věcech, které by fanoušky rozhodně neměly minout. Zvlášť teď, když Zatmění už tak špatné samo o sobě nebylo a poslední díl (rozdělený do dvou filmů) dostal do rukou režisér oceněný Oscarem. Právě z první filmové části poslední knihy přistála na Twitteru od tvůrců první oficiální fotka. Normálním divákům absolutně nic neřekne, za to fanoušci z ní budou zřejmě totálně hotoví. Fotka na Vás čeká TADY.

Všechny fanoušky z našich krajin jistě potěší, že i u nás to Zatmění na domácích nosičích stihne do Vánoc. Bylo totiž v plánu, že česká distribuce uvede film na DVD a Blu-Ray u nás až příští rok, ale na poslední chvíli si to rozmysleli a během prosince si budete moci film zakoupit i u nás, stejně jako v zahraničí. A co potěší fanoušky možná ještě více, dočkáte se i speciální 2DVD edice plné bonusů. Klasická edice s jedním diskem bude stát 399,-Kč, speciální dvoudisková 499,-Kč a pokud již máte Blu-Ray přehrávač, na něj bude disk stát 699,-Kč. Všechny tři verze budou v ČR v prodeji až těsně před Vánoci, tedy 17.12.2010. Pokud si tedy budete film objednávat z internetu, rozhodně proveďte objednávku co nejdříve a nechte si balíček doručit přepravou PPL, Česká pošta by to pod stromeček s největší pravděpodobnosti už asi nestihla.


EMMA WATSON: Hermionu a Rona bude pronásledovat had Nagini

27. listopadu 2010 v 14:12 | Ondra |  HP7 - Film 2.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
V rozhovorech pro nejnovější filmovou potterovku, tedy pro první část Relikvií Smrti, herečka Emma Watson prozradila, že nás ve druhé části čeká jedna z mnoha nových scén, které bychom v knižní předloze nikdy nenašli. Prohlásila, že se ve finální bitvě můžeme těšit na scénu, kde bude Hermionu a Rona pronásledovat Voldemortův had Nagini. Je dobře, že si tvůrci konečně uvědomili podstatu této postavy a rozhodli se jí věnovat více prostoru. Když to tak vezmete, ve čtvrtém filmu jsme se s touto postavou setkali pouze na pár vteřin, v pátém to byl dokonce jen odraz ve zdi a v šestém nebyl pro jistotu vůbec. Až nyní, s příchodem Relikvií se odhaluje v celé své kráse a snad nikdo nebude namítat, že scéna v Godrikově dole se vryla do paměti téměř každému. A že ho v úplně posledním filmu čekají pěkné věci...

'Musela jsem po Bradavicích běhat sem a tam snad stomilionkrát. Měla jsem strach, že si někde urazím hlavu. Nemůžu se dočkat, až uvidím celý film a doufám, že bude hodně dobrý. Je tam skvělá scéna, kde jsme Ron a já pronásledováni Naginim.' - Emma Watson

A aby bylo všechno info o druhé části Relikvií Smrti kompletní, ještě Vás musíme informovat, že v průběhu prosince budou probíhat krátké dotáčky epilogu. Studio vše pochopitelně tají, ale nejspíše si uvědomili, že jim tam něco k dokonalosti chybí, tak se rozhodli se znovu chopit kamer. Nic nového se nejspíše točit nebude, jen se přetočí pár záběrů, které nejsou podle tvůrců dostatečně v pořádku. Kdo všechno se přetáček zúčastní zatím není jasné, potvrzen je jen Tom Felton, kterého budou potřebovat na pouhý jeden den. Film Harry Potter a Relikvie Smrti: Druhá část vezme kina útokem 14.7.2011.

Režisér DAVID YATES: Museli jsme vystřihnout asi 15 minut záběrů

27. listopadu 2010 v 8:02 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Film Harry Potter a Relikvie Smrti: První část je v kinech teprve několik dní a režisér David Yates již oficiálně prozradil obsah jedné vystřižené scény, která se do konečné stopáže bohužel už nevešla. Učinil tak v rozhovoru pro hudební stanici MTV, kde také prozradil, že se na DVD (které vyjde příští rok v dubnu) dočkáme 10 - 15 minut nových, vystřižených záběrů. A už teď víme, na co se můžeme těšit. Jedním z vystřižených záběrů je scéna, kdy Ron učí Hermionu házet oblázky do jezera. Více o scéně se dozvíte přímo ve výroku Davida Yatese. Ještě před tím bych ale rád upozornil, že magazín RadioTimes zveřejnil na své obálce novou promo fotku Harryho k Relikviím Smrti, ta podle mého názoru ale patří už ke druhé části. Co myslíte?

"Je tady pár věcí, které jsme ztratili a ve filmu prostě neobstáli. Udělal jsem jednu úžasnou scénu mezi Hermionou a Ronem. Chtěl jsem o trochu víc prozkoumat jejich vztah, takže když Ron odchází, láme Vám to srdce. Natáčeli jsme to ve Skotsku, Ron ukazuje Hermioně jak hodit kámen do jezera, aby se plácal po hladině a v Hermioně se začne projevovat její holčičí já. Bude trvat na tom, aby ji to naučil a navázali tak spolu citlivý i fyzický kontakt. Je to hodně něžné a legrační. Byli v tom oba hodně skvělí, ale nakonec to skončilo na DVD, protože celkový tón nejnovějšího filmu je, jak víte, velmi intenzivní." - David Yates


Fotky pochází z webu Oclumencia

KNIHA 'Harry Potter: FILMOVÁ KOUZLA' v prodeji!

24. listopadu 2010 v 19:56 | Ondra |  Harry Potter - Film Wizardry
REDUCTO.blog.cz
Dlouho očekávaná kniha, tedy spíše něco jako bible pro HP fanoušky, Harry Potter: Filmová kouzla konečně vyšla i v ČR! Sice už je to pár dní (oficiálně vyšla minulý pátek), ale poslední dobou nějak moc nestíháme, tak se nezlobte. Knihu si již můžete objednat z jakéhokoliv e-shopu, nejspíše se už vyskytuje i v kamených obchodech. Já osobně ji už doma mám, ale znáte to, až na Vánoce... Doporučená cena je 799,-Kč, ale stačí si třeba na Seznam.cz ve zboží vyhledat nejlevnější nabídky a knihu pořídíte i za něco málo nad pět stovek. A pokud o knize slyšíte prvně, co Vás čeká? 160 stránek plných známých i dosud neviděných fotografií, exkluzivní rozhovory s tvůrci i herci a hlavně 13 rekvizit z filmu! Konečně tak budete mít svůj dopis z Bradavic o přijetí, nefalšovaný Pobertův plánek, vyhlášky Dolores Umbridgeové, jenž jeden čas zdobily školu a mnooooho dalšího.

Pokud nad knihou váháte, rozhodně Vám ji doporučujeme, protože vypadá naprosto luxusně. Skutečně takový pravý sběratelský kousek, který udělá radost snad každému fanouškovi. Knihu vydalo nakladatelství Slovart. A právě to nám exkluzivně poskytlo pár stránek z české verze knihy! Takže pokud se obáváte nekvalitního českého překladu, je to naprosto zbytečné, ten se skutečně povedl.

A co Vy? Máte o knihu zájem? Budete si ji přát k Vánocům?


BOX OFFICE: Přitekla čísla ze zbytku světa, CELOSVĚTOVĚ 330 milionů dolarů!

21. listopadu 2010 v 20:21 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Film Harry Potter a Relikvie Smrti: První část se už ničeho bát nemusí. Recenze jsou převážně kladné, reakce diváků a fanoušků taktéž a na film se chodí. Důkazem toho jsou výdělky filmu. O prvních číslech jsme Vás informovali již včera, film v Americe o půlnočních premiérách vydělal 24 milionů dolarů, během premiérového dne přitekly samozřejmě další miliony a cifra se tak zastavila na 61 milionech dolarů. Nejnovější potterovka rekordy nestanovila včera a jinak tomu nebude ani dnes. Celkově snímek v Americe za premiérový víkend (pátek - neděle) vydělal 125 milionů dolarů, což je velký úspěch. Lépe se v minulosti vedlo pouze filmům Temný Rytíř (158 milionů dolarů), Spider-Man 3 (151 milionů dolarů), Twilight Saga: Nový Měsíc (142 milionů dolarů), Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (135 milionů dolarů) a Iron Man 2 (128 milionů dolarů).

Přitekla už i první čísla ze zbytku světa, především z Evropy. Bohužel nevíme, za jakou dobu stihl film v ostatních státech peníze takto nastřádat, ale osobně tipuju, že víkend v tom ještě není. Každopádně, film v zahraničí vydělal 205 milionů dolarů a celosvětově tak má první část Relikvií Smrti na kontě 330 milionů dolarů! U Warnerů jsou jistě spokojení, rozhodně to bude jejich nejúspěšnější film tohoto roku, ale hádám, že k úplné spokojenosti jim určitě něco chybí, třeba nějaký ten rekord. Ten se ale ještě stále může dostavit, tak se nechme překvapit. Výkon je to ale rozhodně dobrý, takováto čísla poslední dobou mají jedině 3D filmy (dražší lístky), takže se jedná o jednoznaný úspěch. A už teď můžeme s jistotou odhadovat, že výdělky budou celosvětově atakovat miliardu dolarů. Bude první část velkolepého finále první potterovkou, která ji konečně překoná?

MAGICKÁ SOUTĚŽ: Vyhrajte tři originální hry 'Deathly Hallows: Part One'

21. listopadu 2010 v 9:00 | Ondra |  SOUTĚŽE
REDUCTO.blog.cz
Ne, Vánoce tady ještě pořád nejsou, i když k nim není zrovna daleko. To jsme se jen rozhodli uspořádat pro Vás, naše jedinečné čtenáře a fanoušky, fenomenální soutěž, ze které si snad každý sedne na zadek. A tím myslíme naprosto každého! Ve spolupráci s firmou Electronic Arts jsme pro Vás totiž připravili něco neuvěřitelného - v naší nejnovější soutěži můžete exkluzivně vyhrát jednu ze tří originálních videoher HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART ONE a to na Vámi libovolně zvolenou platformu! To znamená, že pokud budete mít štěstí a budete vylosováni, sami si určíte, zda Vám máme zaslat nejnovější videohru ve verzi pro PC, Xbox 360, PS3, Wii nebo Nintendo DS.

Se soutěžemi o opravdové ceny jsme začali koncem minulého roku a za tu dobu jsme pochopili jednu věc. A tou jest, že jste strašně líní soutěžící. Nemyslíme to nijak ve zlém, ač nás to celkem mrzí, ale nebudeme Vás trápit ani teď, i když bychom klidně mohli, protože za získání těchto cen, to bysme po Vás mohli chtít takové věci, až byste koukali. Nechceme tedy po Vás žádnou vlastní tvorbu, zapojení fantazie ani přehnané vědomosti o HP sérii, protože víme, že odpovědí by přišlo strašně málo. Ale jelikož si Vás moc a moc ceníme a především díky Vám všem začala hodnota tohoto blogu i v očích široké veřejnosti v minulých měsících stoupat, chceme po Vás pouze pár odpovědí na velmi lehké otázky.

SOUTĚŽNÍ OTÁZKY
1) Kdo se stal novým ředitelem Bradavic poté, co Voldemort ovládl kouzelnický svět?
2) Jak se jmenuje místo, kam se Harry s Hermionou vypravili hledat hrob jeho rodičů?
3) Co se stalo, když Harry hadím jazykem otevřel viteál v podobě medailonku?

Jelikož se hraje o nejnovější videohru, která je vytvářena podle filmu, jenž právě okupuje všechna kina, i soutěžní otázky se týkají Relikvií Smrti. Správně odpovědi všech otázek nám zašlete na náš mail reducto.blog@seznam.cz společně s Vaším celým jménem a vyjádřením, že souhlasíte s našimi pravidly (přečtěte si je TADY). Do předmětu mailu uveďte heslo VIDEOHRA. Soutěž trvá od 21.11.2010 do 30.11.2010. Po skončení soutěže vylosujeme ze správných odpovědí tři výherce. Každý z nich dostane jednu originální videohru Harry Potter and the Deathly Hallows: Part One na platformu, kterou si sám vybere (PC, X360, PS3, Wii, DS). Společnost Electronic Arts, která videohry do soutěže věnovala, cenu všem výhercům doručí. Pro více informací o hře zamiřte SEM. Hodně štěstí!


BOX OFFICE: První část RELIKVIÍ SMRTI si vede dobře, rekordy ale nestanovila...

20. listopadu 2010 v 22:29 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
První čísla jsou tady. Relikvie Smrti jsou v Americe v kinech teprve od včerejšího dne, ale první informace o výši dolarů dorazily již dnes. A jak tedy první část potterovského finále dopadla? Samozřejmě dobře, ale nedošlo k žádným rekordům, které by přepsaly historii kinematografie, takže ve studiu WarnerBros. možná panuje menší zklamání. Ale rozhodně ne žádné velké, navrch má pouze jedna série, kterou není vůbec těžké uhádnout.

Za půlnoční premiéry v USA si nejnovější potterovka vydělala 24 milionu dolarů z 3700 kin. Lépe se o půlnoci dařilo pouze filmu Twilight Saga: Zatmění (30 milionu dolarů) a Twilight Saga: Nový Měsíc (26 milionu dolarů). Harry se tak zatím drží na třetím místě a nejspíše tam taky nějakou tu dobu pobude.

A jak to v Americe vypadalo během premiérového dne promítání? Pokud připočteme půlnoční výdělky, film si v USA během 19.11. dohromady vydělal něco málo přes 61 milionu dolarů. To je samozřejmě dost, ale pokud koukneme do minulosti, najdeme čtyři filmy, které během prvního dne v kinech dokázaly vydělat více. A to Twilight Saga: Nový Měsíc (72 milionu dolarů), Twilight Saga: Zatmění (68 milionu dolarů), Temný Rytíř (67 milionu dolarů) a Transformers: Pomsta poražených (62 milionu dolarů).

Film Harry Potter a Relikvie Smrti: První část se tak prozatím žádného prvenství nedočkal, ale rozhodně nedopadl nijak špatně, každý další film by si přál mít takové výsledky, jaké film zatím má. Osobně si myslím, že nás v dohledné době žádný další rekord nečeká (jedině možná za víkend z Evropy). Během příštího týdne se dozvíme, jak si nejnovější HP snímek vedl o víkendu (musel by překonat rekord Temného Rytíře a do neděle vydělat více jak 158 milionu dolarů) a především, jak se mu dařilo v Evropě a zbytku světa. Tak se nechme překvapit, koncem příštího týdne se snad dozvíme i první čísla z Česka.

#2 RECENZE 'Harry Potter a RELIKVIE SMRTI: PRVNÍ ČÁST'

20. listopadu 2010 v 16:27 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Nebudu Vás napínat, pro mě je Fénixův Řád stále nejlepší filmovou potterovkou. To je prostě přesný rukopis Davida Yatese. Prince, který byl takový zvláštní, jsem považoval za menší vykolejení, ale vzhledem k temnějšímu a vážnějšímu materiálu, kterým první část Relikvií rozhodně je, jsem předpokládal, že Yates se vrátí v plné síle a spraví si tak reputaci. Jenže nespravil ji tak úplně. A po úmorně dlouhém přemýšlení mi to došlo. Yatesovi to zkrátka mnohem lépe klapalo se scénáristou Michaelem Goldenbergem, který k pětce scénář napsal. K šestce (a bohužel i k sedmičce) se ovšem vrátil starý známý kazisvět jménem Steve Kloves. Jeho scénáře Yatese značně omezují a moc dobře je to vidět právě na první části Relikvií Smrti. Jakmile se odvyprávějí nutné příběhové linky z knihy a Yates tak dostane volnou ruku, vše běží plynule a přesně. Takže pokud jste si dali dvě a dvě dohromady, jedinou vadou nejnovějšího HP filmu je scénář.

Ovšem tahle jediná vada je až moc velká. Nechci to brát kriticky a srovnávat film s knihou, ale dovolte mi na pár věcí poukázat. Poslední kniha byla rozdělená do dvou filmů a proto jsem očekával (a myslím, že nejen já), že se dočkáme všeho, nic nebude vypuštěno a vše bude dávat smysl. Nikoliv. Začátek je sice efektivní, ale ochotně bych se ho vzdal, kdybych věděl, jak hnusně a nečestně se film rozloučí s Dursleyovými. Co to mělo být? Vidět je tam pět sekund jak nasedají do auta, Dudleymu jsme dokonce neviděli ani do tváře. V minulých filmech jim bylo věnováno tolik prostoru, spousta lidí si je pamatovala a oni udělají tohle? Tohle si vážně nezasloužili... Stejně jako scéna se sedmero Pottery, která pro mě byla obrovským zklamáním. Prostě si tak letí, z ničeho nic najednou záběr na desítky smrtijedů, pak pár kouzel, žádné známé tváře typu Snapea nebo Bellatrix a už jste v Doupěti. Nejen, že vše bylo ukázáno už v trailerech, ale nemělo to absloutně žádný moment překvapení ani nápad.

Posledním větším zklamáním pro mě byla svatba. Harry tam vejde, hned narazí na Elfiase a Weasleyovic tetičku, všechno se dozví a jakmile zazní poslední důležitá věta, která tam prostě podle knihy musela být, tak si přisviští patron a jsme v Londýně. Já prostě nedokážu pochopit a rozhodně to tvůrcům neodpustím, že takhle nechutně odbyli začátek, když film rozpůlili na dvě části, aby se tam všechno vešlo. Navíc takové důležité části - rozloučení s Dursleyovými, sedmero Potterů a svatba. A taková Ginny, Fleur nebo Tonksová? Každá z nich řekla maximálně tři věty v celém filmu! A to je poměrně silné kafe... Bill i Mundungus se nám představí jako kdyby už někdy ve filmu byli, ale je to strašně dlouho, tak pro jistotu znovu zopakují své jméno, Ollivander není představen pro změnu vůbec (ukažte mi nefanouška, kterému během filmu došlo, že tohle je ten z krámu s hůlkami z úplně prvního filmu).

Odbytá byla bohužel i scéna s RAB a především s Kráturou, která byla v knize velmi emotivní. A nebo takový Viktor Krum. Na fotkách z filmu je, ale nepamatuji si, že by s ním Hermiona ve filmu tančila. To si to šetří na DVDčka do vystřižených scén? Možná tohle všechno zní až moc kriticky, alě mě se nejnovější film líbil, jenže tyhle věci jsou mi obrovským trnem v oku. Kde jsou ty pochyby o Brumbálovi, které byly také hlavní dějovou linkou knihy? Nebo Siriusovo zrcátko, které tam jen tak je a pak zas chvíli není. Nebo prašný Brumbál? Úplná zbytečnost. Ještě bych ale jednou rád upozornil, že tohle NENÍ posedlost knihou, ale důležitá fakta, která byla ve filmu nehorázně odbyta a nečtenáři je nemohou pochopit tak dobře jako my, možná ani vůbec ne.

Na druhou stranu, zbytek, tedy tak 3/4 filmu, na mě moc a moc zapůsobil. Yatesova stylizace byla opět naprosto skvělá a je vidět, že temnější a vážní témata mu jdou naprosto mistrně. Scéna v Malfoyovic sídle, let Snapea, odchod Rona, chycení Mundunguse, scéna na Ministerstvu (i když mě moc mrzí, že Imeldu Staunton coby Dolores Umbridgeovou dost brzdil a uzemňoval scénář) a spousta dalších. Ona celkově druhá část filmu je naprosto skvělá a bez chybiček. Jako kdyby to Yatesovi konečně došlo, dal Klovesovi pěstí a dál si scénář dopsal sám. Scéna, kdy Ron zničil viteál byla naprosto úžasná. Ta stylizace neměla chybu, černý sliz, jenž se rozpínal všude kolem za hlasového doprovodu Voldemorta, ti pavouci a především úžasně démoničtí Harry s Hermionou a pak naprosto nečekaně vášnivý polibek. To jsem skutečně v HP sérii nečekal a totálně mě to (pozitivně) odrovnalo. A vrchol filmu? Scéna v Godrikově dole, která byla úžasná a bez chyb od začátku až do konce.

Skvěle udělaná byla i přemisťování postav. V jeden moment, kdy se Harry s Hermionou přemístili po odchodu Rona, jsem s sebou skutečně škubl, vůbec jsem to nečekal. Herci byli samozřejmě profesionální, hráli na svá maxima a největším tahounem mi tentokrát přišla Emma Watson, která podávala opravdu nehorázně dobrý výkon. A scéna, kdy Ron chtěl zabezpečit prostředí ochrannými kouzly a najednou pohled na lapka? Dokonalost. Hlavně oceňuji scénu, kdy trio utíkalo lesem bez jakéhokoliv hudebního doprovodu, scéně to dokonale dodalo tísnivost, atosféru a zoufalství. To jsem měl chuť tleskat. Helena Bonham Carter mi přišla skvělá, ale chvílemi se mi zdálo, že už přehrávala a pomalu, ale jistě ztrácí své kouzlo respektu a nahrazuje jej výraz komediantka...

Jak sám říkám, první část Relikvií Smrti se mi hodně líbila, ale mám k ní určité výhrady. První hodina by se měla zahodit do koše a natočit znova, tedy hlavně přepsat, režijně byla v pořádku. Druhá polovina filmu je téměř mistrné dílo, alespoň tedy v porovnání s tou první. Scéna s Dobbym byla hodně emotivní i dojemná, což je dobře, ta se povedla a snad nikomu v tu chvíli do smíchu nebylo (samozřejmě až na pár vypatlanců, kteří se tlemili všemu... naštěstí v sále, kde jsem byl já, nikdo takový nebyl). Moc se těším, až na film zajdu znovu, ale v originále s titulkama. Dabing byl celkem OK, ale jakmile jsem přišel domů a pustil si pár scén na YouTube, měl jsem chuť pár lidem okolo českého dabingu něco říct. Ale jejich vina to zase není, originál neumí napodobit nikdo. Takže jak vlastně? Ač tato recenze vyznívá kriticky, není tomu tak u samotného hodnocení. Filmu bych dal tak 70 - 80%, povedl se, ale nejlepší není. Doufejme, že druhá část už bude úplně pod taktovou Yatese a že se dočkáme pořádného filmu s velkým F. Vždyť to bude už naposledy...

P.S.: Tanec Harryho a Hermiony... No, líbilo se mi to i nelíbilo zároveň. Mohla to být krásně dojemná scéna, ale bohužel z toho udělali komedii, kde hráli prim Danovy trapné kreace. Song byl zvolen správně, ale bohužel mě to zklamalo. Byl to takovej podraz na fanoušky, spíš je to dělaný vtipně, aby se taky zasmáli ti, co knihy nečetli a šli se jen jako obyčejní diváci podívat na film. Stejný případ i ve scéně, kdy se Ron vrátil. V knížce to bylo docela drama a dost dojemný, ale tady? Komedie...

RECENZE 'Harry Potter a RELIKVIE SMRTI: PRVNÍ ČÁST'

20. listopadu 2010 v 13:41 | Žanet |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Ze začátku filmu bych vyzdvihla Hermionu, která opouští své rodiče a díky ní je to opravdu dojemná scéna, s působivostí nezůstává pozadu ani přílet Snapea do Malfoyova sídla a nenajde se nejspíš žádný divák, který by aspoň trochu nesoucítil s ubohou zastánkyní mudlů visící nad stolem obklopeným smrtijedy. Smrtijedská porada je dokonalá, až na jedinou věc - při četných záběrech na Voldemortův hadí obličej vidíte lidské oči. V minulých dílech mi to nevadilo, ale tady jsem si stále uvědomovala, jak moc se k němu nehodí a že tvůrci měli dát přednost hadím štěrbinkám nebo rudým zorničkám, ale rozhodně neponechávat oči Ralpha Fiennese téměř beze změny. A tvůrci by se rozhodně měli zamyslet nad I. částí ve 3D - i v 2Dčku poté, co zazní slova: "Večeře, Nagini." sebou člověk pořádně trhne a nedokážu si skoro ani představit, jak úžasně by to muselo vypadat ve třetím rozměru.

Scéna "Sedm Potterů" s následnou akcí je skutečně poutavě natočená a požití mnoholičného lektvaru patří k nejzábavnějším okamžikům filmu. Úžasně zábavná je i postava Rona na ministerstvu se svou "manželkou", celá návštěva ministerstva je prostě úchvatná, napínavá a dechberoucí a nemám jí co vytknout, snad kromě stroze zpracované sochy "V kouzlech je síla", ale tady už jde asi pouze o mou posedlost detaily. Děj zpočátku velmi rychle odsýpá do chvíle, kdy se trio objeví v lese - neví, co dál, jsou čím dál zachmuřenější a Ron ztrácí svůj humor. Batylda Bagshotová naprosto splnila má očekávání a potěšilo mě, že se od Naginiho při svlékání její kůže neodvrátila kamera hned a bylo aspoň něco málo z té hrůzné přeměny vidět.

Příběh je vyprávěn polopaticky, tak, aby jej pochopili i ti, kteří Harryho nikdy nečetli. Někdy díky tomu zaznívají výroky, které působí dojmem vysvětlování základních věcí dětem ve školce. Část, která se mi velmi líbila po vyprávěčské i po grafické stránce, byl příběh bratří Peverellů. Nevzpomínám si, že bych někdy viděla tak nádhernou animaci vyvedenou pouze v odstínech několika barev. Smrt s visícím lalokem pod krkem a pláštíkem, který nezakrývá její dlouhou ohnutou páteř, mě dostala.

Asi jedinou scénou, kterou bych opravdu zkritizovala, je ta ve sklepení Malfoyových. Během Bellatrixina mučení Hermiony je Ron relativně v pohodě a když se objeví Dobby, usmívá se. Lenka a ostatní vězni se volně pohybují po katakombách, což je docela nepraktické pro toho, kdo by je chtěl zkontrolovat. Tím chci říct, proč dělat něco takového, když je stačilo umístit do malé tmavé kobky, kde by seděli u zdi a snažili se uvolnit provazy. Hádám, že s Červíčkem, kterému se nic nestalo, plánují udělat to samé co v knize, ale v bitevní vřavě na konci II. části. Scéna z vězení měla být tmavá, napínavá a kvůli smrti Červíčka děsivá, ale bohužel nic z toho se nestalo.

Zničení medailonku s Ronem a Harrym je opravdu skvělá část, spolu s ministerstvem a báječným tancem Hermiony a Harryho na písničku "O children", jedna z mých nejoblíbenějších. A k novým tvářím - skutečně působivý mi připadal vůdce lapků (nevíte někdo jméno toho herce?), Rhys Ifans byl pro roli Xena dobrá volba, Bill Nighy je jako vždy parádní a nikdo ho nikdy nedokáže nadabovat, u českého dabingu nezbývá než si představovat jeho originální hlas, protože dabování Billa dopadne skoro vždy katastrofálně. Stejně nezaměnitelný je i hlas Helen, opět o něco vyšinutější, ale už je na hranici, kterou by neměla překračovat - hrozně se na ní těším v poslední části. Epický byl i návrat Umbridgeové, která se nečekaně objevila u výtahu s nechutnou růžovou kočkou kolem krku. Smutný odchod Dobbyho mě skoro rozbrečel a nevím, co budu dělat, až v druhé části budou umírat další oblíbené postavy.

Závěrečné hodnocení: Nevím, jestli úplně nejlepší potterovka, ale jsem z ní nadšená a obrovsky se těším na červenec. A že je opravdu na co se těšit - Hermiona jako Bellatrix, vloupání se do banky, zuřící Voldemort, "už jen" tři viteály, Nagini se Snapeem a jeho vzpomínky, odvážný Neville, zložár atd. a hlavně dějiště toho všeho - Bradavice. Taky teď chcete obraceč času?

SOUNDTRACK TRAILER 'Harry Potter a Relikvie Smrti: První část'

20. listopadu 2010 v 9:32 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Den po anglické premiéře filmu Harry Potter a Relikvie Smrti: První část studio WarnerBros. vpustilo do světa nový trailer. Říkáte si, co je to napadlo? Nebojte, ukázka neláká samozřejmě na film, který je již v kinech, nýbrž na soundtrack k filmu od Alexandre Desplata, který byl před několika dny uvolněn do prodeje. Ukázka nepřináší příliš nových záběrů, ale jeden nebo dva se tam najdou, takže pokud jste na filmu ještě v kině nebyli, klidně se mrkněte. Jinak, co se týče hudby v samotném filmu, Alexandre sice nastavenou laťku Nicholasem Hooperem (HP5, HP6) nepřekonal, ale ani nepropadl. Hudba se drží svých potterovských kvalit jako každý další díl; v některých momentech Vás hudba velmi příjemně překvapí. I když je fakt, že tomu všemu chyběla nějaká skladba, která by se Vám po odchodu z kina vryla do paměti a držela se tam tak nejméně dva týdny. Ale rozhodně to byla dobře odvedená práce, takže pokud Alexandre Desplat nezmění výrazně styl své tvorby, druhá část, jež vezme kina útokem v červenci příštího roku, je v dobrých rukou.


VIDEOHRA 'Harry Potter and the Deathly Hallows: Part One' OFICIÁLNĚ V PRODEJI

19. listopadu 2010 v 8:00 | Ondra |  HP7 - Hra
REDUCTO.blog.cz
Dnes, v pátek 19.11.2010, den po české premiéře filmu, se oficiálně na pulty prodejen dostává očekávaná videohra Harry Potter and the Deathly Hallows: Part One, která Vám přináší jedinečnou možnost zažít vzrušující zážitky z filmu i u Vás doma. Hra je v anglickém jazyce, ale rozhodně to neberte jako žádnou bariéru, čeština zde není potřeba, navíc v rodném jazyce je přiložen manuál, takže jak hru ovládat a další tipy Vám rozhodně neuniknou. Hru si můžete pořídit na PC (zda hru rozjedete se dozvíte TADY), Xbox 360 (s podporou revolučního senzoru Kinect, díky kterému hru můžete ovládat Vaším tělem, ovladač není potřeba - tedy pokud onen senzor máte), PlayStation 3, Nintendo Wii a Nintendo DS. 

Vůbec poprvé máme k dispozici videohru s Harry Potterem, která nám nabízí next-gen grafiku a kde se konečně pořádně vyřádíme. Tentokrát nebudeme běhat po Bradavicích sem a tam a občas vytáhneme hůlku, ale přesně naopak. Jsme poprvé mimo Bradavice a jde nám skutečně o život, což znamená, že pořádné kouzelnické souboje jsou hlavní náplní hry. Budete bojovat proti smrtijedům, lapkům, mozkomorům, neživím a dalším postavám z HP série, budete se muset před nimi skrývat, bránit se a hlavně, sami si budete moci svobodně vybírat, jaká použijete kouzla! Těch bude k dispozici skutečně mnoho. Jak už samotný název napovídá, i hra je rozdělena na dvě části, takže pořádná bitva o Bradavice Vás čeká až příští rok (opět společně s filmem), ale i tak Vás velká porce zábavy čeká již nyní.

Hru si můžete zakoupit v jakémkoliv větším kameném obchodu s videohrami a nebo si ji můžete objednat i z několika e-shopů (např. XZone, GAMEcz, GameExpres, PlayCentrum, Alza a další). PC verze stojí 1099,-Kč, Xbox 360 a PS3 verze seženete za 1399,-Kč, Wii verzi si můžete pořídit za 1199,-Kč a za hru na Nintendo DS dáte 999,-Kč. Ceny má samozřejmě každý e-shop jiné, takže hry můžete sehnat i levněji a to dokonce v řádu i několika stovek korun, stačí jen hledat. Pro jeden starší, zde dosud nepublikovaný trailer, zamiřte SEM.


HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI: PRVNÍ ČÁST v českých kinech!

18. listopadu 2010 v 0:01 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Dnes je čtvrtek 18.11.2010 a pro nás to znamená jediné. Nejočekávanější film roku Harry Potter a Relikvie Smrti: První část právě vtupuje do českých kin! Den, na který se většina z nás nepopsatelně těšila a několik měsíců do něj odpočítávala dny, je tady. Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří právě teď, minutu po půlnoci, sedí v kině a účastní se tak půlnoční premiéry, na velkolepý snímek vychválený kritikou můžete během dnešního dne zajít do jakéhokoliv většího kina, tedy pokud již nejsou vyprodané lístky, s čímž se pravděpodobně setkáte. Film je u nás dostupný jak v českém dabingu, tak i v originále s titulky. Ještě bych jednou rád upozornil, že i když byl 3D formát tolik avizovaný, tvůrci se nakonec pár týdnů před premiérou rozhodli, že jej do kin neuvedou a na film (stejně jako zbytek světa) tak můžete zajít jedině v klasickém formátu. Film jde v dnešní den do kin také na Slovensku, ale v takové Anglii nebo v USA se jej dočkají až zítra, tak si tu exkluzivitu užijte! A nezapomeňte, na úplné finále, tedy druhou část, si budeme muset počkat až do 14.7.2011...

P.S.: Recenze od nás obou Vás čekají během víkendu.

Všem fanouškům Harryho Pottera přejeme jedinečný zážitek!


POSLEDNÍ HODINY DO ČESKÉ PREMIÉRY: Rekapitulace kouzelnického dění

17. listopadu 2010 v 18:08 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Do české premiéry filmu Harry Potter a Relikvie Smrti: První část zbývá pouhých několik hodin. Někteří z Vás se chystají na půlnoní představení, které začne již za několik stovek minut, někteří se chystají již zítra, tedy v oficiální den premiéry. Já osobně jsem dnešní den volna využil k tomu, že jsem se tak nějak zběžně mrknul na Fénixův Řád a Prince Dvojí Krve, abych si tak oživil skvělý a jedinečný styl režiséra Davida Yatese, kterého se i nyní dočkáme naplno. Ať už jste měli dnešní program dne podobný a nebo vůbec ne, rozhodně Vám doporučuji zkouknout následující dvě videa, která poměrně efektivně shrnují dosavadní dění v kouzelnickém světě. Musím říct, že bych určitě uvítal něco mnohem delšího a hlavně oficiálnějšího od studia WarnerBros., ale musíme být rádi za to, co je k dispozici. Takže pro jedno video, které není zas až tak staré a měli jsme ho tu nedávno, zamiřte SEM. A to druhé (a stejně dobré) se naléza hned tady u nás. Enjoy!

A pokud se psychicky připravujete na vysvětlování základního příběhu rodičům, stejně jako já, přeji všem pevné nervy. Viděli všechny díly v kinech, ale přijde mi, že jakmile skončí titulky, ihned to pouští z hlavy. Kdo je skřítek Dobby nebo ten s tím koulejícím okem, to ví, ale proti komu se celou dobu bojuje, to už ne, natož aby věděli něco o viteálech. Doufám, že alespoň pochytili, že Brumbál je už mrtvý. To zas bude... Každopádně, všichni si užijte následujících pár hodin/dní, protože až to uvidíte v kině, bude zase po všem a jediné, co Vám zbyde, je těšení se na druhou část, která je ještě ale poměrně daleko.


FOTOGRAFIE: Slavnostní PREMIÉRA v Londýně, NYC a Irsku

17. listopadu 2010 v 12:55 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Už je to poměrně dlouho, co jsme Vám slibovali skvělé fotky z celosvětové premiéry nejnovější filmové potterovky z Londýna. Přinášíme Vám je teprve dnes, ale vzhledem k tomu, že jste je už určitě viděli jinde, nebudeme kolem toho dělat žádné velké divadlo, pitvat, kdo co měl na sobě, kdo se (ne)objevil atd., ale jednoduše Vás odkážeme na galerii webu Oclumencia, kde najdete vyčerpávající množství fotek, až se Vám z toho zamotá hlava. Mezitím se také již stačila odehrát slavnostní premiéra v New Yorku, takže i na tu Vám přinášíme odkaz s ohromujícím množstvím fotek. Zapomenout nesmíme ani na poměrně komornější premiéru v Irsku, které se zúčastnili pouze Evanna Lynch (Lenka Láskorádová) a Domhnall Gleeson (Bill Weasley). K tomu všemu Vám přinášíme oficiální sestřih z londýnské premiéry!

SLAVNOSTNÍ PREMIÉRY: Londýn, New York, Irsko


Fotky pochází z webu Oclumencia

POUHÝ JEDEN DEN DO ČESKÉ PREMIÉRY: Dva 'REVIEW' TV spoty

17. listopadu 2010 v 8:04 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Den. Jeden jediný den... ZÍTRA! Do české premiéry nejočekávanějšího filmu roku Harry Potter a Relikvie Smrti: První část zbývá pouhých pár hodin! Již zítra budou noviny, diáře, kalendáře, rádia, televize, internet a spousta dalších médii hlásat námi, tedy pořádnými fanoušky, očekávané datum a to čtvrtek 18.11.2010. A i když do kina nejdete možná hned zítra, i tak je to velká událost, protože zítřejší den je tím dnem, kdy předposlední film s čarodějem, jehož příběh pomalu, ale jistě spěje do ohromujícího finále, vstoupí oficiálně nejen do českých kin. A jako takovou finální třešničku na dortu si teď pusťte dva skvělé review TV spoty, které Vás svými superlativy pořádně navnadí, ale přitom neukáží téměř nic nového. Enjoy!


FINÁLNÍ TRAILER + HW NÁROKY k videohře 'Deathly Hallows: Part One'

16. listopadu 2010 v 18:11 | Ondra |  HP7 - Hra
REDUCTO.blog.cz
Těšíte se na videohru Harry Potter and the Deathly Hallows: Part One? Pak Vás jistě potěší, že dnes byl zveřejněn finální trailer k této videohře, který ukazuje několik nových scén z filmu, především úvodní sekvenci s Voldemortem v Malfoyovic sídle nebo pád Harryho a Hagrida z motorky. Možná Vás bude ale ještě mnohem víc zajímat fakt, že byly konečně zveřejněny oficiální HW nároky počítačové verze, takže budete mít šanci zjistit, zda nejnovějšího Harryho Pottera rozběhnete i Vy.

 VIDEOHRA V ČR VYJDE JIŽ TENTO TÝDEN!

Jaké jsou tedy minimální HW požadavky? Hru rozběhnete na operačních systémech Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7; budete muset mít procesor o frekvenci 2.4GHz nebo dvoujádrový Dual Core o frekvenci 2.0GHz či lepší. Videohra vyžaduje paměť 1.5GB a prostor na HDD 5.GB. Dále budete potřebovat grafickou kartu 256MB GeForce 6800, Ati X 1600 nebo lepší s podporou DirectX 9.0c; laptopové grafické karty nemusí být podporovány. Pokud technice zrovna dvakrát nerozumíte, viděl bych to tak, že kdo rozběhl předešlou videohru Harry Potter and the Half-Blood Prince, víceméně by mu měl nějak šlapat i tenhle díl, ale raději si to ještě ověřte na vlastní pěst.


ČESKY DABOVANÝ TV SPOT k filmu 'Harry Potter a Relikvie Smrti: První část'

15. listopadu 2010 v 12:22 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Jelikož TV Nova (jako sponzor nejnovější filmové potterovky) nasadila do svého vysílání o víkendu česky dabovaný TV spot k první části Relikvií Smrti, kontaktovali jsme studio WarnerBros. a ti především na naši žádost půl minutovou ukázku zveřejnili i na internetu, konkrétně na Facebooku. Pokud Vám, tedy jako mě, ukázka českého dabingu v televizi unikla, už nemusíte zoufat, stačí se na něj mrknout na následujícím odkazu. Také bychom chtěli upozornit, že se již jedná o finální dabing, tedy přesně takhle by to již mělo být ve filmu (oproti traileru, kterému se dabing vyráběl přesně na míru). Až mrknete na českou verzi TV spotu, pro porovnání se podívejte i na originální znění.

ČESKY DABOVANÝ TV SPOT


RELIKVIE SMRTI: Další ČESKÉ recenze + hodnocení na CSFD.cz

13. listopadu 2010 v 22:24 | Ondra |  HP7 - Film 1.ČÁST
REDUCTO.blog.cz
Přes den se objevilo pár nových recenzí (nová je např. na webu Nekultura.cz), ale dvě z nich jsou naprosto nejduležitější. Zrovna před pár minutami se na MovieZone.cz, pravděpodobně nejuznávanějším filmovém webu v ČR, objevila velmi čerstvá recenze. A jaká je? Pozitivní. Velmi pozitivní! Na to, jak si tento web většinou nebere servítky, můžeme hodnocení označit za fenomenální, jelikož si první část Relikvií Smrti vysloužila děvět hvězdiček z deseti! Celou recenzi si přečtěte ZDE.

A druhý důležitý zdroj kritiky? To není tak úplně recenze, ale jak jsem napsal, spíše zdroj. Film totiž už začali recenzenti, kteří byli přítomni na novinářské projekci, hodnotit na velmi známém (a též uznávaném) česko slovenském webu CSFD.cz. V tento moment má film kolem 75%, ale každou chvíli to jde samozřejmě dolů nebo nahoru, ale pod 70% hodnocení již určitě neklesne. Rozhodně si pročtěte komentáře nejrůznějších uživatelů, jsou velmi zajímavé. Zkrátka nevím jak Vy, ale čtvrtka se již nemůžu dočkat!